Co warto wiedzieć o podróżowaniu samochodem na Litwie?

2023-10-26 02:51:16
Litwa należy do Unii Europejskiej,autostrady są płatne, dlatego warto je zakupić online przed wyjazdem. Często Litwa to kraj tranzytowy do Łotwy, Estonii, Rosji, czy też Skandynawii. Polecamy również noclegi tranzytowe, a także zaprzyjaźnione restauracje, w których mogą nasi Klienci (Goście) otrzymać zniżki i rabaty.

Przed wyjazdem na Litwę należy przygotować się do podróży przez sprawdzenie zasad panujących na tamtejszych drogach. Ciekawostką jest możliwość zawracania i skręcania w lewo z lewego, czyli szybkiego pasa ruchu. Trzeba także pamiętać, że zielone strzałki, które w Polsce oznaczają warunkowy skręt w prawo są na Litwie na stałe. Warunkiem jest jednak upewnienie się czy piesi są na drodze i czy są bezpieczni. Natomiast na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną skręt w lewo jest regulowany osobnym sygnalizatorem. Gdy jest zielony wówczas można jechać.
Przed podróżą poza granice Polski warto zapoznać się z systemami płatnych dróg na Litwie. Gdy wybierasz się na Litwę, musisz wiedzieć, że samochody osobowe są zwolnione z winiet, ale kierowcy samochodów ciężarowych muszą je mieć, wszystkie pojazdy powyżej 3 ton DMC.